Dobre rady Gotowanie Żywienie

Co przyrządzić z kalafiora

Kalafior to bardzo smaczne warzywo, ale podawany ciągle w ten sam sposób może się znudzić. Warto więc poeksperymentować, i w sezonie, kiedy kalafiorów jest mnóstwo i są one tanie, przyrządzić smaczne kalafiorowe dania.

Jak gotować kalafiora?

Najpierw kilka podstawowych informacji.
Kupując kalafiora należy wybierać sztuki średniej wielkości, białe. Wystrzegajmy się nadpsutych różyczek i okazów z pożółkłymi lub suchymi liśćmi. Co prawda, różyczki można przyciąć a liście odrzucić, ale stary kalafior wcale nie będzie smaczny.
Przed ugotowaniem kalafiora należy oczyścić i umyć. Aby usunąć wszelkie możliwe robactwo, moczymy kalafiora w wodzie z octem.
Kalafiora gotujemy w osolonej wodzie, najlepiej bez pokrywki. Jest to warzywo bardzo aromatyczne, co nie wszyscy lubią. Gotującego się kalafiora mocno „czuć”. Aby temu nieco zaradzić, można do wody dodać trochę mleka. Niektórzy dodają też trochę cukru, ale to raczej tylko do smaku. Cukier zapachu nie zlikwiduje.
Kalafiora należy gotować głąbem w dół, do czasu aż będzie miękki lecz nie rozgotowany. Warzywo, które samo rozpada się na talerzu jest nieapetyczne i niesmaczne. Zniechęca też do jedzenia kalafiorów w przyszłości. Trafienie z kalafiorem na właściwy moment jest prawdziwą sztuką, którą warto opanować, bo właściwie ugotowany kalafior jest prawdziwym przysmakiem.

Kalafiory z wody z dodatkami

Najprostszy przepis na kalafiora to ugotowany kalafior, posypany tartą bułką i polany roztopionym masłem. Niektórzy osobno sypią i polewają, inni podsmażają bułkę razem z masłem. W tej drugiej wersji należy uważać, aby z bułki i masła nie zrobiła się papka.
Gotowanego kalafiora można też posypać drobno posiekanym, gotowanym jajkiem i koperkiem, i dopiero polać masłem.

Kalafior w cieście

Doskonałą potrawą, w sam raz na kolację, będzie ugotowany kalafior, którego po podzieleniu na cząstki zamoczymy w cieście naleśnikowym i usmażymy w oleju. Ćiasto naleśnikowe przyrządzamy z szklanki mąki, 2 jajek, pół szklanki wody i 1/5 szklanki mleka. Odrobinę solimy, mieszamy trzepaczką lub mikserem.

Kalafior smażony

Ugotowanego kalafiora dzielimy na cząstki, panierujemy kolejno w mące, rozkłóconym jajku i bułce tartej. Smażymy.

Kalafiory zapiekane

pozostałe z obiadu resztki kalafiorów można zapiekać w różnych kompozycjach.

  1. Kalafiora podzielonego na cząstki posypać pokrojoną kiełbasą, polać ketchupem, posypać tartym żółtym serem i zrumienioną na maśle tartą bułką. Zapiec.
  2. Drobno pokrojoną cebulę podsmażyć, dodać resztki mięsa od obiadu, zmiksowaną paprykę konserwową, doprawić, poddusić, zaciągnąć śmietaną. Podzielonego na cząstki kalafiora zalać masą, posypać startym serem i zapiec w piekarniku.
  3. Wędzony boczek pokroić, podsmażyć, dodać jajka i przecier pomidorowy. Usmażyć rzadką jajecznicę. Doprawić. Wyłożyć na kalafiora, posypać startym serem i zapiec w piekarniku.

Kotlety z kalafiora

Ostatnim pomysłem na danie z kalafiora są kotlety. Kalafiora należy ugotować i rozdusić widelcem. Można go drobno pokroić. Jeżeli przypadkiem warzywo nam się za bardzo rozgotuje, kotlety wyjdą rzadsze i mniej smaczne.
Do masy kalafiorowej dodajemy dość sporo podsmażonej, drobno krojonej cebulki (nie można z niej zrezygnowć, bo potrzebna jest do zaostrzenia smaku) i trochę bułki tartej do zagęszczenia masy. Całość doprawiamy. Formujemy niewielkie kotleciki, obtaczamy w tartej bułce i smażymy.

Smacznego!!!