ZARADNE BABKI. pl


SZYDEŁKOWANIE

Poradnik dla szydełkujących

Znaleźć tutaj można pożyteczne rady a zwłaszcza opisy splotów wykorzystanych do robótek szydełkowych w "Zaradnych babkach". Poradnik ten będzie aktualizowany w miarę rozwoju działu hobby.

Półsłupek z narzuconą nitką

Półsłupek ten nazywa się też nawijanym.
Jak nazwa wskazuje, wykonujemy go podobnie do półsłupka, tylko wcześniej narzucamy na szydełko nitkę. Następnie wkłuwamy szydełko w oczko, nabieramy nitkę z kłębka i przeciągamy przez wszystkie trzy pętelki znajdujące się na szydełku od razu.

Słupek dziergany

Wykonujemy go tak, jak zwyczajny słupek. Różnica polega tylko na sposobie wbicia szydełka. Zazwyczaj wkłuwamy szydełko w oczko łańcuszka. Tutaj, natomiast, pod łańcuszek. Jeśli jesteśmy na łuku- wiadomo jak to zrobić. Gdy pracujemy na rzędzie słupków- musimy wbić się pomiędzy nimi.

Słupek nakładany na prawo

Wykonujemy go w ten sposób, że szydełko z narzuconą nitką wkłuwamy w słupek poprzedniego rzędu (czyli niżej), od przodu roboty, przesuwamy poza słupek i wysuwamy z jego drugiej strony, również od przodu, wyciągamy pętelkę na wysokość właściwego rzędu i wykonujemy słupek. Jeszcze inaczej tłumacząc: wbijając szydełko chwytamy nie za łańcuszek ale za słupek rzędu poniżej.

Podwójny słupek

Nawijamy dwa razy nitkę na szydełko, wkłuwamy się w oczko łańcuszka, wyciągamy przez nie pętelkę a następnie przez tą pętelkę i przez jeden narzut przeciągamy nitkę z kłębka. Ponownie nabieramy nitkę z kłębka i przeciągamy przez pozostałe na szydełku dwie pętelki.Przeczytaj również:

  1. Szydełkowa poduszka
  2. Zobacz wszystkie artykuły o robótkach ręcznych


Chcesz być na bieżąco?

Podaj swój e-mail a dostaniesz informacje o nowościach w dziale robótki ręczne

Zgadzam się z Polityką Prywatności


Akcje charytatywne-Kontakt-Mapa witryny- Polityka prywatności
© Copyright by "www.zaradnebabki.pl"