W obecnych czasach mamy pod dostatkiem różnego rodzaju butów i bucików. Ich kupno nie nastręcza większych kłopotów.
Aby jednak buty służyły nam jak najdłużej, należy o nie odpowiednio dbać.
O tym, że po powrocie do domu obuwie należy dokładnie oczyścić z błota i kurzu, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Świeży brud najłatwiej usunąć. Przyda się tutaj szczoteczka do rąk i flanelowa szmatka do wycierania.
Nawyk natychmiastowego czyszczenia butów sprawdzi się zwłaszcza zimą, gdy różne środki chemiczne i sól stosowana na ulicach osiadają na obuwiu, wżerają się i pozostawiają brzydkie plamy.
Druga sprawa to nie rzucać butów niedbale w kąt, lecz ustawiać w szafce, na półce itp, obowiązkowo z wkładkami usztywniającymi przód.
Ta drobna i z pozoru błaha czynność zapobiegnie deformowaniu się i załamywaniu materiału, z którego wykonane są buty. Jeśli ktoś nie ma wymienionych wkładek, może posłużyć się gazetą. I lepiej, żeby to była gazeta codzienna a nie kolorowy („sztywny”) miesięcznik. Można przygotować sobie zawczasu papierowe kulki, trzymać gdzieś na boku w szafce i w razie potrzeby używać.
Trzecia sprawa, nie mniej ważna to zaopatrzenie się w łyżkę do zakładania butów, jeśli ktoś takowej nie ma i używanie jej na co dzień.
Inne sprawy pielęgnacyjne zależą od tego, czy but jest wykonany ze skóry, tworzyw sztucznych czy innego materiału.
Nie jest moim zamiarem podawać tu nazwy przeróżnych środków do impregnacji, natłuszczania, odplamiania itp, którymi zasypany jest rynek.
Informacje o tym można znaleźć na stronach sklepów obuwniczych. Ja natomiast pragnę spojrzeć na sprawę pielęnacji obuwia okiem „zaradnej babki” i podać kilka sprawdzonych rad.
Buty ze skóry licowej
Jeśli w jasnych lub kolorowych butach w miejscu zgięć zbierze się trudny do usunięcia brut należy miejsca te czyścić szmatką maczaną w mleku.
Buty ze skóry lakierowanej „lakierki”
Trzeba je obowiązkowo trzymać na prawidłach. Załamania i pęknięcia, jeśli się pojawią, są nie do usunięcia. Jeśli w dziedzinie dbania o obuwie jesteśmy totalnymi leniami – lepiej nie kupujmy lakierek!
Buty zamszowe
Do ich pielęgnacji służy specjalna, gumowa szczoteczka.
Obuwie zamszowe możemy odświeżyć trzymając je nad parą.
