
Rumianek to jedna z najbardziej znanych i rozpoznawanych polskich roślin zielnych. Jego właściwa nazwa brzmi rumianek pospolity, prawdziwy lub lekarski (Matricaria chamomilla). Jest to roślina jednoroczna, o charakterystycznych kwiatach z żółtym środkiem i białymi płatkami. Rumianek osiąga wysokość od 10 do nawet 50 cm. Spotkać go można „wszędzie”: na miedzach, łąkach, przy okolicznych rowach, a także coraz częściej w ogródkach. Kwitnie od wiosny do jesieni.
Kwiaty, lub inaczej koszyczki rumianku, to do niedawna obowiązkowe wyposażenie każdej apteczki. Stosowany był na niemal wszelkie dolegliwości, wewnętrznie- w postaci naparów i nalewek, i zewnętrznie- do okładów i przemywań. Obecnie moda na zioła powraca, warto więc na nowo odkryć rumianek. Badania naukowe potwierdzają jego lecznicze właściwości. Kwiaty rumianku zawierają wiele cennych składników, m. in. chamazulen i cholinę, które dobroczynnie działają na nasz organizm.
Rumianek pospolity wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwskurczowe i wiatropędne. Dlatego herbatkę z jego kwiatów poleca się przy problemach z żołądkiem i jelitami, a także przy bolesnym miesiączkowaniu. Zewnętrznie warto przemywać rumiankiem rany i podrażnienia skóry, wywołane stanem zapalnym. Rumianek bywa również niezwykle pomocny przy zapaleniu spojówek oraz zwykłym zmęczeniu oczu.
W aptece kupimy gotowe saszetki z koszyczkiem rumianku, a także preparaty zawierające jako jeden ze składników olejek rumiankowy: maść Aesculan, przynoszącą ulgę przy guzkach krwawniczych odbytu, Mucosit- żel pomocny przy stanach zapalnych dziąseł, Uldenol i Ulventrol- drażetki stosowane przy wrzodach dwunastnicy.
Rumianek możemy spożywać nie tylko jako lekarstwo. Kubek ciepłej herbatki ziołowej można wypić dla przyjemności. Na pewno nie zaszkodzi.