|||

Szydełkowa spódniczka – wzór

Szydełkowa spódniczka, której opis wykonania przedstawiam poniżej wykonana została dla dwuletniej dziewczynki, w zamierzeniu na okres wiosenny. Niestety, dobrałam zbyt grubą włóczkę. Wydawało mi się, że będzie lepsza ale spódniczka niezbyt dobrze się układa. Poza tym jak na taką grubość jest trochę krótka ale (tu znów mój kolejny błąd) 10 dag pomarańczowej włóczki okazało się za mało a białe paski nie za wiele uratowały sytuację. Dlatego zachęcam, aby własne projekty dobrze najpierw przemyśleć.

Opis wykonania:
Spódniczka wykonana jest wzorem, który układa się w kliny. Nic trudnego, to tylko słupki. Na początek należy ustalić jakiej szerokości będą kliny wyjściowe i ile ich będzie.
Ta, pokazana na zdjęciu składa się z 9 klinów z 14 oczek początkowych (+2 na ażurek).

Wykonujemy łańcuszek z odpowiedniej liczby oczek. U mnie 9*(14+2)=144, więc tyle oczek wynosi łańcuszek. Łączymy go z początkiem.

Rząd 1, 2 i 3: Wykonujemy słupki: 1 słupek w słupek poprzedniego rzędu.

Rząd 4: 6 słupków (każdy w 1 z poprzedniego rzędu), 2 słupki w 1 słupek poprzedniego rzędu, 6 słupków (każdy w 1 poprzedniego rzędu), 1 oczko łańcuszka, 2 słupki omijamy- powtarzamy.

Uwaga! W miejscu zakończenia każdego rzędu należy uważać. Robimy 1 oczko łańcuszka i wbijamy w słupek, który rozpoczynał ten rząd, ale na nim nie stawiamy 1 słupka kolejnego rzędu. Przechodzimy oczkiem ścisłym do następnego słupka i dopiero tam zaczynamy następny rząd. Są to te dwa ominięte słupki.

Rząd 5: 6 słupków, 3 słupki w 1 słupek poprzedniego rzędu, 6 słupków, 1 oczko łańcuszka- wbić szydełko w 2 słupek następnego „klina” i powtarzać.

Rząd 6: 7 słupków, 2 słupki w jeden, 7 słupków, 1 o. łańcuszka- wbić szydełko w drugi sł. następnego „klina” i powtarzać.

Rząd 7: 7 słupków, 3 słupki w jeden, 7 słupków, 1 o. łańcuszka- powtarzać.

Rząd 8: 8 słupków, 2 słupki w 1 słupek, 8 słupków, 1 o. łańcuszka- powtarzać

Pozostałe rzędy wykonujemy podobnie. Za każdym razem klin poszerzamy dodając, koniecznie na środku, jedno oczko.
Spódniczka w ten sposób wykonana rozszerza się ku dołowi.
Można również dodawać oczka co drugi rząd, będzie wtedy miała bardziej prostą formę.

Wykończamy spódniczkę wg uznania: półsłupkami, wzorem muszelek lub w inny sposób.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *