ZARADNE BABKI. pl


ZDROWIE


Pranie bez chemii


Pranie bez chemii! Czy to możliwe?

Tak. To możliwe.
W końcu nasze babki i prababki prały i jakoś sobie radziły. W ich czasach również były plamy, pot i brut, a ubrania nie były jednorazowe. Wręcz przeciwnie. Było o nie trudniej niż obecnie.
Nam, ludziom dwudziestego pierwszego wieku, zawojowanym przez wszechobecne środki chemiczne, wydaje się często,że bez "chemii" ani rusz.
A jednak da się bez niej żyć lub chociaż ograniczyć jej zużycie.

Warto próbować, bo przy nasilonych obecnie różnego rodzaju alergiach, alternatywne metody prania są niekiedy koniecznością. Ubrania prane w naturalnych środkach nie podrażniają, nie powodują uczuleń. Mniej chemii spływa też do kanalizacji, a więc w pewien sposób pomagamy chronić środowisko.


Co zamiast proszku do prania?


Na początek sięgnę do naszych krajowych dobrodziejstw natury i zaproponuję wszystkim pranie i mycie w dość powszechnej u nas mydlnicy lekarskiej.

Bardziej popularne, natomiast, i dużo mniej "kłopotliwe" jest pranie, mycie, sprzątanie i co tylko, w pochodzących ze wschodu orzechach piorących.

Poza sposobami podanymi wyżej (po kliknięciu odnośników poznasz szczegóły) można także spróbować prania w otrębach .

Oto przepis:
W trzech litrach wody ugotować ok. 3/4 szklanki otrąb. Odcedzić. Ugniatać delikatnie pranie w przestudzonym roztworze a następnie płukać w letniej wodzie. Lekko wycisnąć. Suszyć rozłożone.(~u)Przeczytaj również:

  1. Jak usunąć plamy
  2. Jak zrobić krochmal
  3. Metka - najważniejsza część ubrania
  4. Uwaga! Azotany!


  5. Więcej artykułów

Akcje charytatywne-Kontakt-Mapa witryny- Polityka prywatności
© Copyright by "www.zaradnebabki.pl"