Różnorodność przypraw, pod którymi uginają się sklepowe półki, sprawia nam niejednokrotnie kłopot. Co do czego pasuje? Jak nie zepsuć smaku potrawy dodając przyprawy nieumiejętnie? Jak wreszcie wykorzystać zdrowotne właściwości przypraw, by przy okazji jedzenia usprawnić pracę przewodu pokarmowego?
Te i inne pytania zaprzątają głowę niejednej gospodyni. Najlepszym nauczycielem jest samo życie. Warto jednak na początek wiedzieć co nieco.
Oto najbardziej znane przyprawy ziołowe i ich zastosowanie:
Estragon – poprawia trawienie i przyswajanie pokarmów. Używany do potraw mięsnych, sosów i marynat, a także do kiszenia ogórków i kapusty. Zalecany osobom stosującym dietę ubogą w sól.
Czarnuszka – nie drażni błony śluzowej żołądka. Używana do posypywania chleba przed pieczeniem. Można także dodawać ją do potraw z kapusty i melonów.
Cząber – charakteryzuje się silnym aromatem oraz gorzkim, palącym smakiem. Pobudza wydzielanie soku żołądkowego, wzmaga trawienie, reguluje pracę jelit i zapobiega wzdęciom. Świeże liście można dodawać do sałatek warzywnych. Suszone rozkrusza się dopiero tuż przed podaniem. Dodaje się je do zupy fasolowej, grochu i soczewicy.
Jałowiec – przyspiesza trawienie i przyswajanie pokarmów. Pobudza wydzielanie soków żołądkowych i żółci. Owoce stosuje się jako przyprawę do mięs, zwłaszcza dziczyzny, barniny i gęsiny.
Kminek – charakteryzuje się korzennym, lekko piekącym smakiem. Wspomaga przyswajanie pokarmów oraz pomaga w stanach skurczowych przewodu pokarmowego. Dodaje się go do potraw mięsnych i ziemniaczanych, a także sosów, zup, białej kapusty i buraków. Kminek stosuje sie też do wyrobu niektórych serów topionych.
Kozieradka – pobudza trawienie i przyswajanie pokarmów. Wchodzi w skład przyprawy curry. Charakteryzuje się ostrym smakiem i zapachem.
Lubczyk – liści używa się do przyprawiania zupy pomidorowej, rosołu i kartoflanki. Korzeni do sałatek, mięsa drobiowego, króliczego i baraniego.
Rozmaryn – pobudza wydzielanie soku żołądkowego i żółci, poprawia trawienie. Stosuje się go do przyprawiania potraw mięsnych, baraniny i dziczyzny, a także do warzyw i sałatek.
Trybula – znajduje zastosowanie zwłaszcza w kuchni francuskiej. Dodaje się ją do omletów, sosów, twarogów, drobiu i ryb. Doskonała do kartoflanki oraz masła ziołowego. Świeża trybula ma bardzo ładny, podobny do anyżu zapach.