Dobre rady Gotowanie Hobby Zrób to sam Żywienie

Domowe przetwory

ZESZYT Z PRZEPISAMI

Ogórki kiszone

Do kiszenia wybieramy ogórki raczej równej wielkości. Na dno słoja wkładmy gałązkę kopru, ząbek lub dwa czosnku (zależy od upodobania), kawałek chrzanu. Układamy ciasno ogórki, ale bez ugniatania. Zalewamy zalewą, zamykamy.
Ja do zalania ogórków przygotowuję zalewę w następujący sposób: 1 litr przegotowanej i ostudzonej wody plus łyżka raczej z czubkiem soli. Niektórzy zalewają ogórki gorącą zalewą, ja wolę zimną. Niekiedy, gdy przygotowuję ogórki na bieżące spożycie, używam zwykłej kranówy. Jeśli ogórki są duże i grube, nakłuwam je w kilku miejscach grubą igłą. Gdy miałam ochotę na ogórki małosolne na samym początku sezonu, gdy nie było jeszcze kopru, dodałam do nich same łodygi od zielonego koperku.

Ogórki z przyprawą curry

Są to bardzo smaczne ogórki w occie, które zimą pasują do obiadu jako przystawka, lub (ja tak używam) jako dodatek do chleba z wędliną, zamiast musztardy.
Ogórki obieramy i kroimy w podłużne cząstki lub plasterki. Na dno każdego słoika wkładamy plasterek selera i cebuli. Wsypujemy trochę gorczycy, wkładamy ogórki. Przygotowujemy zalewę:
1 litr wody
1 szklanka octu
1 1/2 szklanki cukru
1 1/2 łyżki soli
2 łyżeczki przyprawy curry
Gorącą zalewą zalewamy ogórki. Pasteryzujemy 10 minut.

Grzyby marynowane (bardzo dobre, nie za ostre)

wiaderko grzybów
3 litry wody
1 1/2 szklanki octu 10%
1 szklanka cukru
1 łyżka soli
3 cebule
pieprz, ziele angielskie, liść laurowy, gorczyca
Sparzyć grzyby w słonej wodzie i odcedzić
Wodę z przyprawami i solą zagotować, dodać pokrojoną cebulę i sparzone grzyby. Gotować 15-20 minut. Włożyć grzyby do słoików, zalać zalewą i zamknąć. Pasteryzować.

Buraczki w zalewie octowej

6 kilogramów buraczków ugotować, obrać, zetrzeć, zalać zalewą i odstawić na 24 godziny. Sok odcedzić (nadaje się na barszcz), buraczki włożyć do słoików i pasteryzować 15 minut.
Zalewa:
6 szklanek wody
1,5 szklanki octu
3 szklanki cukru
15 liści laurowych
15 ziaren ziela angielskiego
15 gożdzików (zależnie od gustu)
15 ziaren pieprzu
6 ząbków czosnku
6 łyżek soli
6 dużych cebul pokrojonych w kostkę.

Papryka marynowana

1 kilogram papryki, czosnek, suchy koper, pieprz, ziele angielskie, liść laurowy
Zalewa: 0,5 litra wody, 10 dag cukru, 2 dag soli, 0,1 litra octu 10%
Paprykę dokładnie umyć, pokroić, oczyścić z nasion i ułożyć w słoikach. Dodać przyprawy. Zalać gorącą zalewą. Pasteryzować 25 minut.