Na pięknie nakrytym stole nawet proste potrawy prezentują się okazale. Warto o tym pamiętać nie tylko od święta, kiedy oczekujemy gości, ale także na co dzień.
A jak nakryć do stołu na uroczysty obiad?
Oto najważniejsze zasady:
Zastawę ustawiamy 2cm od brzegu stołu, pozostawiając dla każdej osoby ok. 50cm miejsca.
Najpierw stawiamy duży, płaski talerz, na nim głęboki lub tzw. bulionówkę. Jeżeli nie mamy bulionówki, może być duża filiżanka, ale na spodeczku.
Sztućce kładziemy w takiej kolejności, w jakiej będą używane. Te, którymi będziemy posługiwać się najpierw, powinny leżeć najdalej od talerza.
Noże kładziemy po prawej stronie, ostrzem w kierunku talerza; widelce natomiast po lewej stronie.
Nad talerzem kładziemy łyżeczkę do deseru.
Widelczyk do ciast i łyżeczkę do kawy lub herbaty przynosimy dopiero po uprzątnięciu stołu. Kładziemy je po prawej stronie.
Po lewej stronie każdego nakrycia kładziemy zwiniętą w rulon lub złożoną w trójkąt serwetkę.
Szklaneczkę do napojów i kieliszki do wina/wódki stawiamy nad nakryciem, po prawej stronie w kolejności od najniższego do najwyższego (najniższy po lewej).
Wyżej wymienione zasady dotyczą sytuacji, gdy podajemy zupę i drugie danie. Bywa jednak, że wcześniej chcemy podać przekąski. Wówczas, zamiast talerza na zupę stawiamy talerzyk i kładziemy dodatkowe sztućce. Po zjedzeniu zimnego dania zbieramy je i dopiero podajemy zupę.
W czasie przyjęcia musimy także pamiętać o kilku innych zasadach:
Brudne talerze zbieramy na tacę z prawej strony.
Czyste talerze podajemy z lewej strony.
Zupę i inne płyny nalewamy z prawej strony.
Dla niewprawionych wszystko to może wydawać się trochę skomplikowane, ale warto wprowadzać powyższe zasady w życie i stosować nawet do codziennych posiłków. Spotkania przy stole, nawet w nielicznym gronie, mogą być przecież zawsze uroczyste.