Nalewka z kitu pszczelego

Nalewka z kitu pszczelego

Od dziesiątek lat pszczelarze i ludzie z nimi związani leczą dolegliwości żołądka i gardła nalewką z kitu pszczelego.
W czasach obecnych, gdy wielu z nas zwraca się ku medycynie naturalnej i na nowo „odkrywa” skarby cenione od stuleci, warto zainteresować się i tym mniej znanym niż dobry na wszystko miód, produktem pszczelim.

Czym jest kit pszczeli?

Kit, zwany z greckiego propolisem, to żywiczna substancja, której pszczoły używają do uszczelniania swojego gniazda.
Przynoszą go do ula pszczoły robotnice, a zbierają go z pączków i młodych pędów drzew takich, jak: topola, brzoza, świerk, kasztanowiec, sosna i inne.
Niekiedy, gdy zapotrzebowanie na ten produkt jest w rodzinie pszczelej bardzo duże potrafią wykorzystać też smołę i asfalt, ale nie jest to takie częste.

Kit pszczeli może mieć różne zabarwienie, od jasnożółtego poprzez zielonkawy, czerwony do brązowego. Niekiedy bywa prawie czarny.

Kit w temperaturze pokojowej jest miękki i plastyczny, w chłodnym miejscu twardnieje. Postać płynną przyjmuje w temperaturze 70-80 stopni.

Co zawiera?

Skład kitu pszczelego nie jest do końca zbadany. Zmienia się zresztą w zależności od surowca z którego powstał. Mniej więcej połowę zawartości stanowią żywice i balsamy, ponadto występują woski (ok. 30 %) i olejki aromatyczne (ok. 10 %). Pewną część jego składu stanowią pyłki. Przyjmuje się, że jest to 5%.
Kit pszczeli to źródło mikroelementów takich, jak glin, bar, chrom i inne.

Właściwości lecznicze kitu pszczelego

Kit pszczeli był ceniony już w starozytności. W Egipcie korzystano z niego przy balsamowaniu zwłok. Jego lecznicze właściwości znane były Grekom.
Dzisiejsza nauka potwierdza bakteriobójcze i przeciwgrzybiczne właściwości kitu. Stosowany w maściach jest skutecznym środkiem w leczeniu odmrożeń, oparzeń, odleżyn i grzybicy. Jako nalewka pomaga na zapalenie gardła i schorzenia przewodu pokarmowego, zwłaszcza przewlekłe. Wykazuje tutaj właściwości regenerujące nabłonek.

Jak zrobić nalewkę z kitu pszczelego?

Kit pszczeli może być stosowany tylko po oczyszczeniu z domieszek będących zanieczyszczeniami. W tym celu należy pokruszony kit zalać spirytusem, w proporcji
50 g kitu na 0,25 l spirytusu,
i odstawić w ciemne miejsce na kilka tygodni, do rozpuszczenia. Butelką należy co jakiś czas potrząsać.
Następnie należy przelać ostrożnie do czystego naczynia a pozostały osad usunąć.

Nalewkę odmierza się kroplami i przyjmuje na cukrze lub w wodzie.

Stosowanie nalewki z kitu pszczelego należy skonsultować z lekarzem. (~u)

Gdzie kupić kit pszczeli?

W surowiec do wyrobu nalewki propolisowej najlepiej zaopatrzyć się u znajomego pszczelarza. Jeśli jednak nie znamy nikogo takiego, kit pszczeli możemy kupić TUTAJ.