Skarpety na drutach

Skarpety na drutach

Ogólne zasady robienia skarpet na drutach są następujące:
Nabieramy opowiednią liczbę oczek (podzielną przez cztery) i rozkładamy na cztery druty. My dla przykładu weźmy liczbę 48. Na każdym drucie będziemy mieć wówczas po 12 oczek.
Przerabiamy ściągaczem kilka centymetrów, np. 8. (Ściągacz to 2 oczka prawe, 2 lewe itd.) Następnie 6 cm przerabiamy ściegiem pończoszniczym (wszystkie oczka prawe). Zdejmujemy oczka z dwóch drutów na dużą agrafkę. Z pozostałych będziemy wyrabiać piętę.

Pięta.
Na dwóch drutach robimy prosto 6 cm. (Aby wzór był taki sam musimy 1 rząd przerabiać na prawo, następny na lewo itd.)Teraz zaczniemy wyrabiać zaokrąglenie pięty. Dzielimy oczka na 3 części i przerabiamy tylko 8 oczek środkowych. Ale uwaga! Zawsze ostatnie oczko rzędu (czyli ósme) przerabiamy razem z oczkiem z bocznego druta. Gdy przerobimy już wszystkie oczka z bocznych drutów, będziemy miały 8 oczek na drucie. Musimy teraz na brzegach pięty dobrać po 12 oczek i połączyć z oczkami na agrafce (tworzą wierzch skarpety). Mamy razem 56 oczek. Przerabiamy dookoła. W co drugim rzędzie zmniejszamy po bokach po jednym oczku, aż znów będziemy ich mieć 48.

Przerabiamy prosto aż do zakrycia małego palca. Zaczynamy wtedy spuszczać oczka.
Oczka spuszczamy tylko po bokach, ale na czterech drutach (w każdym rzędzie 4 oczka). Gdy zostanie 8 oczek – zakończamy igłą.