Najbardziej popularne sposoby utrwalania i przechowywania grzybów to suszenie i marynowanie. Niektórzy grzyby mrożą lub pasteryzują. Niewiele jednak osób stosuje jeszcze takie metody jak kiszenie czy solenie, dawniej powszechne. Spośród moich znajomych- nikt.
Jak kisić grzyby
Do kiszenia nadają się kapelusze prawdziwków, maślaków, koźlarzy i gąsek. Najlepiej, oczywiście, jeśli są to okazy młode.
Po oczyszczeniu należy je obgotować ok.3-5 minut w lekko osolonej wodzie i odcedzić.
Następnie układa się je w słoju lub kamiennym garnku do wysokości 3/4, przesypując kolejne warstwy mieszanką przypraw: soli, odrobiny pieprzu i cukru, ziela angielskiego i liści laurowych.
Na koniec grzyby zalewa się serwatką lub kwaśnym mlekiem, nakrywa denkiem i obciąża wyparzonym kamieniem.
Grzyby należy ustawić na kilka dni w temperaturze ok.20 stopni a po tym czasie wynieść do chłodnego i ciemnego miejsca, którego temperatura nie przekracza 12 stopni. Najlepiej ok 8 stopni.
Warunki, w jakich przechowujemy kiszone grzyby są bardzo ważne. Jeśli nie możemy ich spełnić, musimy grzyby zalać olejem jadalnym.
Jak przygotować grzyby solone
Solić można wszystkie grzyby, same kapelusze lub całe.
Po oczyszczeniu należy je krótko obgotować (ok.3 minuty) w wodzie z dodatkim octu, odcedzić i przelać zimną wodą.
Następnie grzyby układa się w słoju lub kamiennym garnku, przesypując solą. Po kilku godzinach puszczą sok i osiądą. Można wtedy dopełnić naczynie kolejną warstwą.
Należy pamiętać aby grzyby były zawsze przykryte sokiem.
Solone grzyby należy przechowywać w temperaturze ok 5 stopni.
Grzyby marynowane
Jeśli nie masz ochoty solić ani kisić grzybów zobacz przepis na grzyby marynowane w słoikach, który zmieściłam w „Zeszycie z przepisami” TUTAJ
